Шта је плоча од угљеничног конструкцијског челика?
Плоча од угљеничног конструкцијског челикаје један од најчешће коришћених материјала у грађевинарству и инжењерингу због своје одличне чврстоће, заварљивости и економичности. Обично се испоручују према стандардима као што суАСТМ А36 челична плоча, С355 конструкцијска челична плоча, иК345 плоча од угљеничног челика, идеалан је заграђевинске конструкције, мостови, производња машина и индустријске примене. Са уравнотеженом комбинацијом механичких перформанси и приступачности, плоче од угљеничног конструкцијског челика се интензивно користепроизводња конструкцијског челика, производња тешке опреме и инфраструктурни пројекти широм света, што их чини пожељним избором за инжењере и извођаче који траже поуздана и издржљива челична решења.
Хемијски састав
Хемијски састав плоча од угљеничног конструкцијског челика варира у зависности од класе, али обично укључује следеће елементе:
| Елемент | Садржај (%) | Функција |
|---|---|---|
| угљеник (Ц) | 0.05 – 0.30 | Повећава снагу и тврдоћу |
| манган (Мн) | 0.30 – 1.50 | Побољшава снагу и жилавост |
| силицијум (Си) | Мање или једнако 0,50 | Повећава деоксидацију и снагу |
| фосфор (П) | Мање или једнако 0,04 | Може повећати ломљивост ако је прекомерна |
| сумпор (С) | Мање или једнако 0,05 | Побољшава обрадивост, али смањује дуктилност |
👉 Напомена:Нижи садржај угљеника побољшава заварљивост, док већи угљеник повећава чврстоћу, али смањује дуктилност.
Поређење механичких својстава
| Оцена | Граница течења (МПа) | Затезна чврстоћа (МПа) | Издужење (%) |
|---|---|---|---|
| АСТМ А36 | Веће или једнако 250 | 400 – 550 | Веће или једнако 20 |
| S235 | Веће или једнако 235 | 360 – 510 | Веће или једнако 26 |
| S355 | Веће или једнако 355 | 470 – 630 | Веће или једнако 22 |
| Q345 | Веће или једнако 345 | 470 – 630 | Веће или једнако 20 |
А36 против К235 против С235 против СС400
| Стандард | Оцена | Еквивалентни стандарди | Типична снага повлачења (МПа) | Опис |
|---|---|---|---|---|
| АСТМ (САД) | A36 | ЕН С235 / ГБ К235 | Веће или једнако 250 | Општи конструкцијски челик, одлична заварљивост |
| ЕН (Европа) | С235ЈР | АСТМ А36 / ГБ К235 | Веће или једнако 235 | Основне конструктивне примене |
| ЕН (Европа) | С275ЈР | АСТМ А283 Гр.Ц | Веће или једнако 275 | Конструкциони челик средње чврстоће |
| ЕН (Европа) | С355ЈР | АСТМ А572 / ГБ К345 | Веће или једнако 355 | Конструкциони челик високе чврстоће |
| АСТМ (САД) | А572 Гр.50 | ЕН С355 / ГБ К345 | Веће или једнако 345 | Високо{0}}ниско{1}}конструкцијски челик |
| ГБ (Кина) | Q235B | АСТМ А36 / ЕН С235 | Веће или једнако 235 | Широко коришћени грађевински челик |
| ГБ (Кина) | Q345B | АСТМ А572 / ЕН С355 | Веће или једнако 345 | Конструктивне примене високе чврстоће |
| ЈИС (Јапан) | СС400 | АСТМ А36 / ЕН С235 | Веће или једнако 245 | Конструкциони челик -опште намене |
Како изабрати између А36, К235, С235 и СС400
| Критеријуми | А36 (АСТМ) | К235 (ГБ) | С235 (ЕН) | СС400 (ЈИС) |
|---|---|---|---|---|
| Стандард Регион | УСА / Интернатионал | Кина | Европа | Јапан / Азија |
| Снага приноса | Већа или једнака 250 МПа | Већа или једнака 235 МПа | Већа или једнака 235 МПа | Већа или једнака 245 МПа |
| Затезна чврстоћа | 400–550 МПа | 370–500 МПа | 360–510 МПа | 400–510 МПа |
| Заварљивост | Одлично | Одлично | Одлично | Одлично |
| Доступност | Глобал | Веома чест у Кини | Уобичајено у ЕУ пројектима | Уобичајено у Азији |
| Цертифицатион | АСТМ / АСМЕ | ГБ/Т | ЕН 10025 | ЈИС Г3101 |
| Прице Левел | Средње | Ниска (најекономичнија) | Средње | Средње |
| Типична употреба | Општа конструкција, израда | Изградња, конструкције, израда | Конструкција, ЕУ пројекти | Машине, конструкције, производња |
Логика одабира кључа
1. На основу локације пројекта
САД / Нафта и гас / Међународни ЕПЦ →A36
Кинески домаћи пројекти →Q235
Европа / ЦЕ пројекти →S235
Јапан / Југоисточна Азија →СС400
2. На основу осетљивости на трошкове
Најнижа цена →Q235
Балансирана глобална опција →A36 / S235
Предност регионалног снабдевања →СС400
3. На основу перформанси
👉 Ова четири разреда сувеома слични по механичким својствима
Разлике су углавном:
Стандардни систем
Захтеви за сертификацију
Мале варијације снаге
Спецификације
| Категорија | Спецификација |
|---|---|
| Стандард | АСТМ А36, А283, А572 Гр.50 / ЕН 10025 (С235, С275, С355) / ЈИС Г3101 (СС400) / ГБ/Т 700 (К235), ГБ/Т 1591 (К345) |
| Дебљина | 3 – 200 мм (0,12" – 7,87") |
| Ширина | 1000 – 3500 мм (39,4" – 137,8") |
| Дужина | 2000 – 12 000 мм (78,7" – 472,4") |
| Толеранција дебљине | ЕН 10029 Класа А/Б/Ц / АСТМ А6 Стандард |
| Стање површине | Вруће ваљано (ХР), кисело и науљено (П&О), пескарено, фарбано/премазано |
| Едге Цондитион | Ивица глодала (МЕ), ивица прореза (СЕ) |
| Услови испоруке | Као ваљано (АР), нормализовано (Н), ТМЦП |
| Термичка обрада | Нормализација, жарење, ослобађање од стреса |
| Инспекција | Хемијска анализа, механичка испитивања, УТ испитивање |
| Цертифицатион | ЕН 10204 3.1 / 3.2, Инспекција-Треће стране (СГС, БВ, ТУВ) |
| Услуге обраде | Сечење, савијање, заваривање, бушење |
| Цоатинг Оптионс | Фарбање, галванизација, антикорозивни премаз |
| Апликација | Грађевинарство, мостови, машинерија, бродоградња, инфраструктура |

Отпоран на хабање и пуцање
Заштита од хабања, скалабилна одлична хемијска отпорност, добра алкална{0}}отпорност на енергију метала и киселине
Побољшан квалитет површине:
Топло{0}}ваљане челичне плоче обично имају глатке површине у поређењу са хладно{1}}ваљаним челичним плочама, које су склоне површинским дефектима као што су неравнине. Ово је посебно важно за апликације које захтевају висок квалитет површине, као што су премази или оплата.
Супериорне механичке особине
Топло{0}}ваљане челичне плоче се лакше формирају и обрађују јер њихова површина није тако тврда и чврста као код хладно{1}}ваљаних челичних плоча. Због тога се вруће{3}}ваљане челичне плоче више користе у производној индустрији.
03.
Боља формабилност
Топло{0}}ваљане челичне плоче се лакше формирају и обрађују јер њихова површина није тако тврда и чврста као код хладно{1}}ваљаних челичних плоча. Због тога се вруће{3}}ваљане челичне плоче више користе у производној индустрији.

Наша производња и опрема

8
године
У индустрији радимо од 2017. године
32
сертификати
Добили смо већину професионалних сертификата у индустрији и инсистирамо на међународним стандардима производње.
Производни процес

Паковање и достава
1. Стандардно морско-вредно паковање за извоз,
2.пластични поклопац са оба краја
3.челична трака у пакету, водоотпорно паковање од тканине
4.дрвена кутија,дрвена палета
5.контејнер или расути (према захтеву купца)
6.дрвене палете са заштитом од пластике.
7. 15-20МТ се може утоварити у контејнер од 20 стопа, а 25-27 МТ се може утоварити у контејнер од 40 стопа.
8. За контејнер од 20 фт максимална дужина је 5,8 м, за контејнер од 40 фт максимална дужина је 11,8 м.
9. Друго паковање се може направити на основу захтева купца.

ФАК
1. Да ли су А36, К235, С235 и СС400 еквивалентни?
Да, углавном се сматрајуеквивалентне оценеза структуралне примене. Међутим, они се производе по различитим стандардима (АСТМ, ГБ, ЕН, ЈИС), а мале разлике могу постојати ухемијски састав, механичка својства и захтеви за сертификацију.
2. Која је класа најјача међу А36, К235, С235 и СС400?
Сва четири разреда имајуслични нивои снаге, али:
А36 обично има нешто већу границу течења (~250 МПа)
К235 и С235 су око 235 МПа
СС400 је око 245 МПа
👉 У пракси, разлика је мала и није критична за већину апликација.
3. Који тип челика је најисплативији-?
Q235је обично најекономичнија опција, посебно за пројекте из Кине.
Међутим, укупни трошак зависи одлогистика, сертификација и локација пројекта.
4. Да ли се ове оцене могу користити наизменично?
У многим општим структуралним применама, да.
Али увек потврдите:
Спецификације пројекта
Захтевани стандарди (АСТМ, ЕН, итд.)
Инжењерска одобрења
👉 Замена без одобрења се не препоручује за критичне структуре.
5. Коју оцену да изаберем за извозне пројекте?
САД / међународни пројекти →A36
Европа →S235
Кина →Q235
Јапан / Азија →СС400
👉 Бирајте на основузахтеви клијената и стандарди усклађености.
6. Које су главне разлике између ових оцена?
Главне разлике су:
Стандардни систем (АСТМ / ГБ / ЕН / ЈИС)
Захтеви за сертификацију
Мале варијације у механичким својствима
👉 Перформансе су углавном упоредиве.
7. Који разред има најбољу заварљивост?
Сва четири разреда нудеодлична заварљивост, што их чини погодним за:
Израда конструкција
Конструкција заваривања
Производња машина
8. Да ли су ови челици погодни за спољашња или корозивна окружења?
Имајуограничена отпорност на корозију.
За спољашње или оштре средине потребна је додатна заштита:
Сликарство
Галванизација
Антикорозивни премаз
Popularne oznake: Плоча од угљеничног конструкцијског челика (А36, К235, С235, СС400) Добављач и извозник, Кина Плоча од угљеничног конструкцијског челика (А36, К235, С235, СС400) Добављач и извозник произвођачи, добављачи, фабрика

